جستجو
دسته بندی محصولات
  فهرست نزدیک
  بازگشت به همه

  کاربرد هوش مصنوعی در دندانپزشکی

  کاربرد هوش مصنوعی در دندانپزشکی

  شاید صحبت از هوش مصنوعی برای بسیاری از ما تداعی کننده ی بسیاری از فیلم های علمی تخیلی باشد اما همانطور که در ماه های اخیر شاهد هستیم، نمی توان از پیشرفت های هوش مصنوعی و اثرات آن در بخش های مختلف زندگی انسانها چشم پوشید. همزمان با رونمایی از چت GPT در چندماه اخیر، حتما در اخبار و یا معاشرت های روزانه خود از اصطلاح هوش مصنوعی (AI)شنیده اید. هوش مصنوعی در بخش های مختلف می تواند زندگی انسانها را دچار تحول کند اما اثر آن در دندانپزشکی چیست؟ در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم.

  برای توضیح تاثیر هوش مصنوعی در دندانپزشکی لازم است یکی از جلسات با دندانپزشک را مرور کنیم. دندانپزشک پس از بررسی سابقه و صحبت با بیمار، بررسی عکس رادیوگرافی و معاینه می تواند مشکل دندان را پیدا کند. بنابراین می توان یکی از کاربردهای هوش مصنوعی را در تشخیص بر اساس الگوهای داده شده به ماشین دانست. در این صورت امکان و درصد خطا در تشخیص مشکلات دندان به حداقل می رسد.

  از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در ارتودنسی است . با پیشرفت هوش مصنوعی و دسترسی به اسکن های سه بعدی و مدل های مجازی، دندانپزشک می تواند به راحتی روش درمان و مشکلات فک و جمجمه را شناسایی کند و درصد خطا را به حداقل برساند.

  مورد دیگر کاربرد هوش مصنوعی در دندانپزشکی، استفاده از آن در تصویربرداری است. عکس های رادیولوژی و ام آر آی نقش مهمی در تشخیص بیماری های دهان و دندان دارند. هوش مصنوعی کمک می کند تا انجام این کار با نهایت دقت انجام و کوچکترین ناهنجاری ها مشخص شود.

  هوش مصنوعی می تواند در درمان های ترمیمی با پروتز نقش مهمی داشته باشد و میزان خطا و نامتقارن بودن پروتزهای دندان را به حداقل برساند.

  به طور کلی می توان گفت که هوش مصنوعی در تشخیص درست و انتخاب راه درمانی مناسب به دندانپزشک کمک می کند.  هوش مصنوعی می تواند بهتر از انسان، پوسیدگی دندان را تشخیص دهد. این کار در زمان و با هزینه کمتری انجام شده و دقیق تر است. هوش مصنوعی قادر به تفسیر تصویربرداری سه بعدی و ارائه گزارش جامعی از آن است و بدین ترتیب دندانپزشک می تواند در زمان کوتاه تری بهترین تصمیم را برای درمان بگیرد.

   

   

  اگر بخواهیم به صورت مختصر فواید کاربرد هوش مصنوعی در دندانپزشکی را بررسی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  - سرعت و دقت بالاتر در تشخیص بیماری های دهان و دندان

  - اقدام بیمار برای درمان پیش از آنکه پوسیدگی دندان به رشد برسد

  - استفاده از اسکن های پیشرفته و دقیق با وجود هوش مصنوعی

  - در دسترس بودن گزارش های دقیقی از وضعیت دهان و دندان با وجود استفاده از هوش مصنوعی

  با توجه به موارد بالا می توان گفت استفاده از هوش مصنوعی در دندانپزشکی می تواند منجر به اتفاقات مهمی در امر درمان و تشخیص باشد. در حال بسیاری از کلینیک ها از هوش مصنوعی در تشخیص و درمان استفاده می کنند. طبق گفته ی محققان استفاده از هوش مصنوعی می تواند تا 50 درصد در تشخیص پوسیدگی دندان و بیماری های دهان به دقت دندانپزشک اضافه کند. اما نظر شما در مورد استفاده از هوش مصنوعی در دندانپزشکی چیست؟

  شما می توانید برای مشاهده‎ی انواع مواد و تجهیزات دندانپزشکی به فروشگاه آنلاین تعاونی دندانپزشکان مراجعه کنید و یا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  نظرات
  یک نظر بنویسید نزدیک