جستجو
دسته بندی محصولات
  فهرست نزدیک
  بازگشت به همه

  چند نکته در مورد دستیار دندانپزشک

  چند نکته در مورد دستیار دندانپزشک

  دستیار دندانپزشک یا به انگلیسی Dental Assistant ، به عنوان کمک یار دندانپزشک در حین فرآیندهای درمانی شناخته می‎شود. دستیار دندانپزشک اغلب وظایفی از جمله آماده سازی بیمار و یونیت، آماده ‎سازی و تحویل وسایل و مواد مورد نیاز، ضدعفونی و استریلیزاسیون وسایل و تجهیزات و… را بر عهده دارد.

  دستیار دندانپزشک علاوه بر دقت، باید با یونیت، انواع وسایل و ابزار، تجهیزات و طرز کار آن‏ها آشنا باشد و بتواند مراحل مختـلف کار را برای انواع درمان‎ها آموخته و وسایل موردنیاز را پیش بینی کند. به علاوه بتواند در حین درمان، وسیله مناسب را در اختیار دندانپزشک قرار دهد.

  لازم است دستیار خود را با واژه ها و اصطلاحات دندانپزشکی آشنا کنید. همچنین شناخت مواد مختلف دندانی اصول کنترل عفونت، استریلیزاسیون و شیوه ی صحیح دفع انواع پسماندها را به او آموزش دهید.

   

  مدیریت پرونده بیماران

  تمام اطلاعات شامل معاینات، رادیوگرافی ، درمان انجام شده، تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی بیمار، داروهای تجویز شده و فرم های رضایت نامه در پرونده ثبت و بایگانی می‎شوند. هر بیمار باید یک پرونده جدا داشته باشد و تکمیل پرونده باید تا حد امکان پس از اتمام درمان انجام شود. به علاوه محتویات پرونده بایستی تاریخ داشته باشند.

  -از آنجا که دستیار نقش پررنگی را در مطب بر عهده می‎گیرد، پیش از انتخاب باید ویژگی های شخصیتی را در فرد موردنظر تشخیص دهید. دانـش و مهارت کامل عملی، مسئولیت پذیری، مورد اعتماد بودن، یادگیری و آموزش مستمر، اخلاق حرفه ای، سلامتی ، آراستگی، معاشرت صحیح و احترام به بیماران از جمله آنهاست.

   

  اما برای استخدام یک دستیار لازم است چه سوالاتی از او پرسیده شود؟ در ادامه به چند نمونه اشاره کرده ایم:

  چرا می خواهید در این بخش کار کنید؟

  چگونه با بیمارانی که مضطرب هستند کار می کنید؟

  چگونه کارهای مهم را در طول یک روز شلوغ در مطب مدیریت می‎کنید؟

   

  چند نکته مهم :

  دستیار دندانپزشک در هنگام کار باید از روپوش سفید یا روشن استفاده کند.

  به بهداشت فردی ، به خصوص بهداشت دهان و دندان اهمیت دهد.

  دستیار دندانپزشک باید در امور مالی و دریافت هزینه از بیماران و بدهکاران کوشا و با سیاست باشد.

  نباید زودرنج باشد و تحمل دیدن خون و بزاق بیماران را نیز داشته باشد.

   

   

  نظرات
  یک نظر بنویسید نزدیک