تعاونی دندانپزشکان دریک نگاه

تعاوني دندانپزشكان ايران در چهارم خرداد 1359 به نام تعاوني جامعه دندانپزشكان ايران به ثبت رسيد تا با توجه به رسالت هاي نهضت تعاون فعاليت هاي مختلفي را شروع كند لذا از آن زمان تعاوني دندانپزشكان در عرصه هاي مختلفي شروع به كار كرد كه اهم این فعاليت ها عبارتند از 1: تهيه و فروش كالا 2:ارائه خدمات بيمه 3: تعمير وسايل قابل حمل در محل تعاوني 4: فعاليت هاي نيكوكاري و ارائه خدمات رايگان به محرومين 5: فعاليت هاي آموزشي و علمي 6: فعاليت هاي فرهنگي 7: موزه و كتابخانه 8.:انتشارات
شركت تعاوني دندانپزشكان ايران سعي دارد كه كالا را از منابع معتبر و با كيفيت مناسب تهيه نمايد و با قيمت توافقي با وارد كننده يا توليد كننده آن را به همكاران عرضه نمايند. در مواردي كه قيمت كالا با افزايشي غير منتظره مواجه است، تعاوني موجودي خود را به قيمت پيشين ارائه مي كند و براي رعايت حقوق همكاران كالاي ارزان را بصورت سهميه تقسيم مي نمايد.تعاونی براساس رسالت خود خود همواره از روش های قانونی پیروی می کند وبه کالاهای قاچاق وفاقد کیفیت اجازه ورود به تعاونی نمی دهد
هيات مديره و مدير عامل
هيات مديره و مدير عامل تعاوني همگي در راستاي اهداف صنفي فعاليت مي كنند. و اعتقاد دارند تعاوني نهادي مدني است كه با زياده طلبي بازار و در جهت منافع صنف عمل مي كند و لازمه اعتلاء آن كار داوطلبانه است به همين جهت در تعاوني مسئوليت ها حتي الامكان تقسيم شده است و مدير عامل علاوه بر فعاليت هاي مستقيم بر كليه امور اجرايي نظارت دارد.

تامین و فروش کالا
كالاهای بهداشتی دندانپزشکی در تعاوني علاوه بر فروش مستقيم در محل تعاوني، از طريق فروشگاه اینترنتی و نیز بصورت تلفن یا پيامكي مانند پيك و پست نيز جهت تهران و شهرستان ها ارسال مي شود.در تعاوني فروش آزاد است و كسان و نهادهايي كه عضو نيستند نيز مي توانند از تعاوني خريد كنند.

سيستم بيمه
تعاوني با سيستم کارآفرین و بيمه پاسارگاد قرارداد دارد. تاكنون بيمه هاي طرف قرارداد بر اساس قرارداد خود عمل كرده اند و ما با نارضايتي همكاران مواجه نبوده ايم.
تعمير وسايل قابل حمل
آقاي داميرو در محل تعاوني كالاهاي قابل حمل اعم از الكل، توربين، لايت كيورو… را تعمير مي كند.
فعاليت هاي نيكوكاري
فعاليت هاي نيكوكاري از اواخر دهه 1360 در مركز از شكل پراكنده به صورت تشكيلاتي درآمد و همكاران نيكوكار وارد كميته نيكوكاري تعاوني دندانپزشكان شدند.اولين مركز درمان رايگان توسط تعاوني در مركز توانبخشي حضرت علي (ع ) براه افتاد. اين مركز با حمايت نيكوكاران و همكاري تجهيز شد. در اين مركز كه كودكان معلول ذهني زندگي مي كنند، اولين كلنيك سرپايي جهت ارائه خدمات رايگان براي اين بيماران مي باشد. در اين مركز علاوه بر كودكان ساكن از 14 مركز ديگر نيز كودكان سالم و معلول مراجعه مي كردند كه هنوز ادامه دارد. بعد از مركز توان بخشي حضرت علي (ع)، تعاوني تعداد كلينيك هاي ديگر راه اندازي كرد كه از جمله مركز نگهداري كودكان حضرت آمنه (س) ، مركز رفیده، شهيد قدوسي كلينيك سيار( اتوبوس دندانپزشكي) كه در جريان زلزله به راه افتاد و هنوز هم فعال است.
تعاوني علاوه بر اداره مستقيم كلينيك هاي درمان رايگان، به مراكز ديگري نيز كه قسمت نظارت و اداره مستقيم تعاوني نيستند نيز كمك كرده كرده است. هدف اصلي از ايجاد كميته خيريه نشان دادن و سازماندهي روحيه نيك انديشي دندانپزشكان كشور است كه در موارد بسياري نيز موفق بوده است.
فعاليت هاي علمي-آموزشي
تعاوني دندانپزشكان در جهت آموزش همكاران و به ويژه استفاده بهينه از مواد، لوازم و تجهيزات كلاس هاي آموزشي مختلف را بركزار كرده است.مهم ترين برنامه آموزشي تعاوني در دهه هفتاد انجام شد و طي آن كارگاه هاي كنترل عفونت در دندانپزشكي با همكاري وزارت بهداشت بركزار شد در اين برنامه گروه آموزش شامل افراد زير بود.
خانم دكتر ويويان نكار شيروان، آقاي دكتر يگانه ( از وزارت بهداشت) دكتر قاسم تمامي، دكتر هاكوب كراچيان و دكتر محمدرضا طاهريان. در سال هاي اخير به تناوب برنامه هايي در سالن تعاوني بركزار شد.
از سال 1392 كلاس هاي آموزشي علمي در محل تعاوني در زمينه ايمپلنت و زيبايي برگزار شد.
مبالغ دريافتي در اين كلاس ها صرفا جهت تامين هزينه هاي برگزاري است. در اين كلاس ها بهترين اساتيد رشته هاي مختلف تدريس مي كنندو امكانات Hand on training نيز فراهم است.
لازم به ذكر است كه تعاوني دندانپزشكان ايران يك بار بعنوان تعاوني نمونه در كشور انتخاب شده است و به خاطر فعاليت همايش در زمينه كنترل عفونت مبلغ پنج هزار دلار از سازمان بهداشت جهانی جايزه گرفته است.
فعاليت هاي فرهنگي
طي سال هاي تعاوني در عرصه فرهنگي فعاليت زيادي داشته است. از جمله اين فعاليت ها جمع آوري اسناد عكس و مدارك در كميته تاريخ تعاوني است.
عرصه فرهنگي ديگري كه تعاوني در آن وارد شده است تاسيس كتابخانه است كه شامل کتب جدید داخلی وخارجی و كتب ايراني قديمي است. نمایشگاه وموزه كوچك دندانپزشكي درآستانه افتتاح است .این موزه شامل ابزار، لوازم كتب، عكس و اسناد قديمي است. اين موزه قبلا در ابعاد بزرگ تري و با لوازم و تجهيزات بيشتري درست شده بود كه اينك به علت تنگنا در تامين محل در در محل كوچك تري قرار گرفته است.
فعاليت هاي انتشاراتي تعاوني
تعاوني دندانپزشكان در عرصه انتشارات نيز فعاليت هاي زيادي داشته است از جمله
الف- انتشار خبرنامه دندانپزشكان
ب- انتشار دو كتاب، ترجمه و انتشار كتاب منترل عفونت در دندانپزشكي كه اولين كتاب در اين زمينه بود.
ج- انتشار مجله دندانپزشكي امروز كه حامل پيام و نظرات تعاوني دندانپزشكان ايران است.
فعاليت رفاهي
تعاوني در گذشته فعاليت هاي رفاهي را به صورت جمعي كنسرت در محل نمايشگاه بين المللي، مهماني هاي جمعي به مناسبت شب چله ويا به مناسبت هاي ديگر ونيز مسافرت هاي جمعي انجام داد. به تازگي آقاي دكتر خورسند مسئوليت اين كميته را به عهده گرفته است و اميدوارم ايشان علاوه بر برنامه هاي فوق در موارد ايجاد مسكن نيز كه مورد نظر خودشان است فعاليت كنند. دراين راه ايشان به كمك هيات مديره و همكاران نياز دارند.